marți, aprilie 23, 2024
Actualitate

Val de infectări cu coronavirus în Umbrărești și în restul comunelor din județ

Zeci de persoane sunt infectate cu noul coronavirus, în comuna noastră. Printre aceștia sunt și copii. Comuna noastră este în scenariul roșu, după ce 24 de persoane s-au infectat. Doar un sfert dintre persoanele din comună sunt vaccinate împotriva virusului.

Situația nu este bună nici în celelalte comune din județul Galați. De exemplu, la Ivești sunt 56 cazuri, la Barcea sunt 21. Cele mai multe cazuri de infecție dintre comunele din județ, sunt la Vânători, unde 65 de persoane sunt infectate.

La nivelul judeţului Galaţi au fost raportate 7 decese. Este vorba despre 7 pacienţi – trei bărbaţi de 69, 74 şi 80 de ani şi de patru femei de 76, 81, 86 şi 92 de ani – confirmaţi cu SARS-CoV-2. Cei 7 pacienţi nu erau vaccinaţi împotriva COVID-19″, potrivit Prefecturii Galaţi.

În ceea ce priveşte vaccinările, în data de 25 ianuarie 2022, la nivelul judeţului Galaţi, au fost vaccinate 401 persoane (73 prima doză, 90 doza 2 şi 238 doza 3).

„Numărul total de doze de vaccin administrate (începând cu data de 4 ianuarie 2021) la nivel judeţean – 389.167. Numărul total al persoanelor din judeţul Galaţi care au primit şi a doua doză, până în prezent, este de 145.203. Totodată, 45.492 de persoane au fost imunizate cu vaccin Janssen (doză unică). Alte 3.019 persoane au primit doar prima doză de vaccin anti SARS-CoV-2, iar 50.250 persoane au primit şi cea de a treia doză. În ultimele 24 de ore nu au fost raportate reacţii adverse post imunizare”, precizează Prefectura Galaţi.

Covid: WHO says South Africa hospitalizations rising, omicron severity  unclear

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ia legătura cu noi chiar acum. Notă: Pen